© 2020 KASU
webBanner_6-1440x90 - gradient overlay (need black logo).png
Your Connection to Music, News, Arts and Views for Over 60 Years
Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
Available On Air Stations
Politics

Governor Asa Hutchinson Appoints 7 Locals

AR Capitol Building

Governor Asa Hutchinson announces 49 state appointments with 7 appointments coming from the KASU listening area.  Hutchinson released his appointments Friday evening. 

From Jonesboro, Dr. Brad Erney replaced Sabra Miller on the Arkansas Board of Health Education, Andrea Walker was reappointed to the Arkansas Access to Justice Commission, Dr. Mark Reiner replaced Dr. Harvey Brown on the Arkansas Board of Podiatric Medicine, and Keith Chrestman replaced Justice Karen Baker as a Special Associate Justice of the Arkansas Supreme Court. 

Other local appointment include, Bishop Gregory Brown of Osceola reappointed to the Arkansas Veterans’ Commission, Earl Owens of Walnut Ridge replacing Christopher Jones on the Arkansas Fire Protection Services Board, and Judge Rusty McMillon of Paragould replacing Kasey Summerville to the Arkansas Geographic Information Systems Board. 

According from the Governor's office, the complete listing of appointments is as follows:

Steve Rogers, Russellville, to the Arkansas Entertainers Hall of Fame Board.  Appointment expires September 1, 2021.  Replaces Kathy Wheatley.

Roy Wert, Menifee, to the Arkansas Entertainers Hall of Fame Board.  Appointment expires September 1, 2021.  Replaces Susan Altrui.

Tony Warner, Malvern, to the Arkansas Entertainers Hall of Fame Board.  Appointment expires September 1, 2019.  Replaces Charles Dodson.

Rudy Ortiz, Scott, to the Minority Business Advisory Council.  Appointment expires at the Will of the Governor.

Sylvester Smith, Camden, to the State Board of Embalmers and Funeral Directors.  Appointment expires June 1, 2018.  Replaces Jerry Adams.

Debra Hurd, Fayetteville, to the Arkansas Social Work Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2018.  Replaces Laura Printz.

Dr. Leigh Anne Bennett, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2018.  Reappointment.

Dr. Meenakshi Budhraja, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2018.  Reappointment.

Bennett Downs, Bryant, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee.  Appointment expires August 7, 2018.  Reappointment.

Quinyatta Mumford, Little Rock, to the Arkansas Board of Health Education.  Appointment expires July 31, 2018.  Replaces Rosemary Alcon.

Angela Turner, White Hall, to the Arkansas Board of Health Education.  Appointment expires July 31, 2018.  Replaces Amanda Harvey.

Len Cotton, Dardanelle, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Appointment expires October 15, 2020.  Reappointment.

Dr. Robert Mason, Fort Smith, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Appointment expires October 15, 2020.  Replaces Terry Williams.

Phillip Lea, Russellville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #5.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Billy Sorrells.

Paul Boss, Green Forest, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #19 East.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Robert Tetu.

Howard Coston, Malvern, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #7.  Appointment expires January 14, 2019.  Reappointment.

Stacey Caplener, Pleasant Plains, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Appointment expires October 14, 2018.  Reappointment.

Charles Johnson, Texarkana, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Appointment expires October 14, 2018.  Replaces James Tolewitzke.

Chad Mosby, El Dorado, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Appointment expires October 14, 2018.  Reappointment.

Earl Owens, Walnut Ridge, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Appointment expires October 14, 2018.  Replaces Christopher Jones.

Thomas Scott, Little Rock, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors.  Appointment expires July 1, 2019.  Replaces Nora Moses.

Whitney Weeks, Fayetteville, to the Arkansas Scenic Resources Preservation Coordinating Committee.  Appointment expires October 1, 2019.  Replaces William Watson.

Billy Burrough, Hot Springs, to the State Marketing Board for Recyclables.  Appointment expires July 31, 2019.  Replaces Carl Freel.

George Wheatley, Fayetteville, to the State Marketing Board for Recyclables.  Appointment expires July 31, 2019.  Reappointment.

David Beck, White Hall, to the Information Network of Arkansas.  Appointment expires December 31, 2017.  Replaces Matt Cashion.

Shelli Jordan, Little Rock, to the Information Network of Arkansas.  Appointment expires December 31, 2017.  Replaces Fred Vining.

Therral Story, Magnolia, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University.  Appointment expires January 14, 2017.  Replaces O.A. Franks.

Jana Brady, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques.  Appointment expires July 31, 2018.  Reappointment.

Dillard Martin, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers.  Appointment expires July 31, 2016.  Replaces Marlin Freeman.

Everett Elam, Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas School for the Blind and the Arkansas School for the Deaf.  Appointment expires January 14, 2016.  Replaces Roy DePriest.

Mike Horton, Hensley, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board.  Appointment expires September 1, 2018.  Reappointment.

Connie Melton, Little Rock, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board.  Appointment expires September 1, 2018.  Replaces Renee Mallory.

Mike Whitmore, Rogers, to the Arkansas History Commission.  Appointment expires January 14, 2022.  Replaces Samuel Granade.

Catherine Acre, Greenbrier, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee.  Appointment expires March 1, 2020.  Reappointment.

Sandra Pugh, El Dorado, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee.  Appointment expires March 1, 2020.  Replaces Deborah Gangluff.

Mandia Carden, Bryant, to the Arkansas State Occupational Therapy Examining Committee.  Appointment expires March 1, 2016.

Beth Rush, Hamburg, to the Arkansas Geographic Information Systems Board.  Appointment expires August 1, 2019.  Replaces Heather Stevens.

Kalene Griffith, Bentonville, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Mark Givens.

Richard Sims, Little Rock, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2018. Replaces Marylea Gazette.

Greg Ashcraft, Little Rock, to the Arkansas Lifeline Individual Verification Effort Corporation. Appointment expires March 1, 2018. Reappointment.

Mark Spradley, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-493 Myrtle Steven v. SEECO, Inc.  Replaces Justice Rhonda Wood.

Steve Schulte, Roland, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-493 Myrtle Steven v. SEECO, Inc.  Replaces Justice Paul Danielson.

Amy Driver, Fayetteville, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-493 Myrtle Steven v. SEECO, Inc.  Replaces Justice Robin Wynne.